Szukam informacji o związku chemicznym – jak pewnie dotrzeć do celu

Informacje o związkach chemicznych to jedne z najczęściej wyszukiwanych informacji przez chemików. Jak szukać, by w minimalnej ilości kroków znaleźć maksimum oczekiwanych informacji? Podpowiadamy.

Choć baz  z informacjami o związkach chemicznych jest kilka (np. PubChem, Reaxys, SciFinder) to sposoby wyszukiwania w nich informacji są podobne. Poniżej podajemy kilka z nich i podpowiadamy, kiedy warto z nich skorzystać.

1) Wpisz nazwę związku chemicznego

To prosty i oczywisty sposób, gdy wiesz, czego szukasz. Bądź jednak czujny – substancja niejedno ma imię – np. etyloparaben to także 4-Hydroxybenzoic acid ethyl ester, Ethyl-p-hydroxybenzoate czy Solbrol A. Jeśli w opisie substancji w bazie zabraknie jednej z nazw możesz mieć problem z jej znalezieniem.

2) Narysuj strukturę związku chemicznego

To dobry sposób, gdy szukasz związku chemicznego o podobnej strukturze do narysowanej lub gdy narysowana struktura ma być częścią większej całości. Możesz też szukać w ten sposób konkretnej substancji, choć może to zająć więcej czasu niż wpisanie jej nazwy.

Strukturę związku chemicznego możesz narysować w edytorze do rysowania związków chemicznych w wybranej bazie.

Wskazówka: Po narysowaniu struktury w edytorze możesz doprecyzować swoje zapytanie, korzystając z dodatkowych opcji, tak jak na zdjęciu poniżej (printscreen z bazy Reaxys)

reaxys-edytor-zwiazkow

3) Wpisz numer identyfikacyjny substancji

Na świecie działa kilka rejestrów związków chemicznych. W danym rejestrze substancja otrzymuje jednoznacznie identyfikujący ją numer. Najpopularniejszy rejestr prowadzi Chemical Abstracts Service (CAS) – oddział American Chemical Society (ACS), a substancje otrzymują w nim  CAS Registry Number (np. etyloparaben ma  CAS Registry Number 120-47-8).

Szukanie po CAS Registry Number to wygodny, szybki i pewny sposób. Zazwyczaj wpisuje się go w pole wyszukania prostego lub w specjalnym polu.

Wskazówka: Gdzie znaleźć CAS Registry Number konkretnej substancji? W bazie Common Chemistry.

4) Wpisz wybraną właściwość/właściwości substancji

Użyj tego sposobu, gdy nie wiesz, jakiej dokładnie substancji szukasz, ale wiesz, że musi spełniać określone właściwości. Wśród wyszukiwanych właściwości znajdziesz, np. temperaturę wrzenia, gęstość czy toksyczność (jak na zdjęciu, printscreen z bazy SciFinder).

scifinder-zwiazki-wlasciwosci

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s