Chemia organiczna – z czego się uczyć cz. 1

Po opisaniu podręczników i skryptów do chemii nieorganicznej przyszedł czas na chemię organiczną. Z czego się uczyć, żeby się nauczyć? W części 1 i 2 zamieszczamy przydatną listę podręczników i skryptów.

W części 1 opiszemy podręczniki i skrypty z podstawowymi wiadomościami z chemii organicznej. Podręczniki można potraktować jako wstęp do nauki chemii organicznej. Skrypty raczej zainteresują studentów kierunków powiązanych z chemią, np. biologii, biotechnologii czy medycyny.

W części 2 pokażemy podręczniki i skrypty poświęcone chemii na poziomie zaawansowanym. Polecamy je przede wszystkim studentom chemii i technologii chemicznej.

Wszystkie opisane podręczniki i skrypty są w języku polskim, a ich najnowsze wydania są z lat 2000. Książki uszeregowano wg daty wydania.

 

Dzierzbicka, K., Cholewiński, G., Rachoń, J. (2016). Chemia organiczna dla zainteresowanych. Gdańsk: Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 152 s.
– skrypt ma formę pytań i odpowiedzi. Dotyczy reakcji chemii organicznej. Jego autorzy zachęcają do myślenia i dedukcji, a nie uczenia się materiału na pamięć.

Kołodziejczyk, A., Dzierzbicka, K. (2015 i wydania starsze). Podstawy chemii organicznej. Tomy 1 i 2. Gdańsk: Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 576 s. (oba tomy) – skrypt jest napisany  sposób przystępny i klarowny a zamieszczony skorowidz rzeczowy ułatwi szukanie informacji o konkretnych związkach czy reakcjach chemicznych.

Dzierzbicka, K., Cholewiński, G., Rachoń, J. (2013). Chemia organiczna dla opornych. Gdańsk: Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 226 s. – skrypt napisano w  formie pytań i odpowiedzi. Podręcznik ma pomóc w wykorzystaniu wiedzy teoretycznej w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Patrick, G. (2013 i i wydania starsze). Chemia organiczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 369 s. – książka z serii „Krótkie Wykłady”. Zwięzły przewodnik, umożliwia szybkie przyswojenie podstawowego materiału z chemii organicznej.

Hart, H. i in. (2008 i wydania starsze). Chemia organiczna: krótki kurs. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 584 s. – podręcznik ma duży format, kolorowe ilustracje oraz liczne przykłady.

Białecka-Florjańczyk, E., Włostowska, J. (2007 i wydania starsze). Chemia organiczna. Warszawa: WNT, 474 s. – w tym podręczniku położono nacisk na zrozumienie a nie „zakucie” materiału.

Zwierzak, A. (2007 i wydania starsze 2000 i 2002). Zwięzły kurs chemii organicznej. Tomy 1 i 2. Łódź: Politechnika Łódzka, 566 s. (oba tomy) – w tym skrypcie nie omówiono zagadnień z biochemii organicznej.

Buza, D., Sas, W., Szczeciński, P. (2006). Chemia organiczna: kurs podstawowy. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 364 s. – krótki i zwięzły, sprawdzi się jako materiał pomocniczy do nauki. (skrypt dostępny online na stronie Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej)

 

Photo credit: Newtown grafitti via Foter.com / CC BY

Dodaj komentarz