O polimerach w czasopiśmie

„Polimery” są czasopismem naukowym, które prezentuje tematykę przemysłu tworzyw sztucznych, a szczególnie, jak wskazuje sam tytuł, polimerów. Co jeszcze zawiera czasopismo,  kto je wydaje oraz co dokładniej opisuje? O tym m.in. w dzisiejszym wpisie.

25555405_2204628192896530_373890681_n

Polimery to miesięcznik wydawany przez Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Na rynku wydawniczym pojawił się w 1961 r., ma zasięg międzynarodowy. Czasopismo jest sponsorowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest to czasopismo poświęcone chemii, technologii i przetwórstwu polimerów. Obejmuje tematykę m.in. tworzyw wielkocząsteczkowych, gum, lakierów i włókien sztucznych.

Czasopismo jest skierowane do pracowników naukowych, menadżerów oraz pracowników inżynieryjnych wyższych uczelni, PAN, instytutów badawczych i zakładów przemysłowych, specjalizujących się w chemii, fizykochemii, technologii i przetwórstwie polimerów.

25520711_2204627952896554_2102858904_o

Polimery publikują oryginalne prace badawcze o charakterze naukowym i technologicznym, artykuły przeglądowe oraz komunikaty z zakresu: chemii, technologii i przetwórstwa tworzyw polimerowych, kauczuku, gumy, włókien chemicznych, farb i lakierów, ochrony środowiska, a także komputerowego modelowania procesów chemicznych. Każdy artykuł jest recenzowany przez co najmniej dwóch recenzentów (procedura opisana na www.ichp.pl/polimery). Autorzy, przesyłając pracę do redakcji, wyrażają tym samym zgodę na proces recenzji. Procedura recenzowania artykułów jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowanymi w opracowaniu „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011.

Periodyk składa się z 2 „części” : naukowej oraz informacyjnej. Część naukowa obejmuje wspomniane prace badawcze, artykuły przeglądowe i komunikaty naukowe i jest wydrukowana na białym papierze. Część informacyjna zawiera kilkanaście działów, np.: kronika, witryna, konferencje i targi, z kraju, ze świata, nowości techniczne, wynalazki, recenzja, nowe książki, informacje PlasticsEurope Polska, roczny spis treści, procedura recenzowania, recenzenci i wykaz autorów oraz kalendarz imprez (działy wymienione na podstawie nr 11-12, Tom LXII (2017). Część informacyjną wydrukowano na papierze o niebieskim zabarwieniu.

Polimery są także dostępne w formie elektronicznej na stronie czasopisma (strona główna Instytutu Chemii Przemysłowej). Poszczególne artykuły (aktualnie otwarty dostęp do artykułów do nr 10/2017) można pobrać w formie plików pdf. Do najnowszych tekstów (np. do nr 1/2018) dostęp posiadają tylko zarejestrowani użytkownicy systemu (login i hasło).

polimery4

Co jeszcze warto wiedzieć o „Polimerach”?

  • nr ISSN: 0032-2725
  • wartość Impact Factor (2016)  – 0,778
  • wartość Impact Factor (5 lat) – 0,804
  • czasopismo jest referowane m.in. przez: „Chemical Abstracts” (USA), „CEABA” (DECHEMA, Niemcy), „The Alerts. Materials Information” (USA), „Engineered Materials” (W. Bryt.), „RAPRA-Abstracts” (W. Bryt.), „World Surface Coatings Abstracts” (W. Bryt.), „INSPEC-Abstracts” (W. Bryt.), „Referativnyi Zhurnal. Khimiya” (Rosja), „Klebstoff-Dokumentum” (Niemcy), „Literatur-Schnelldienst. Kunststoffe, Kautschuk, Fasern” (Niemcy), „Packaging Science and Technology Abstracts” (Niemcy), „PNEUMANT-Referate-Dienst” (Niemcy)
  • czasopismo od 1995 r. jest indeksowane przez Institute for Scientific Information (ISI, Thomson Reuters) w Filadelfii, USA, a publikowane w nim materiały są przedstawiane w następujących wydawnictwach ISI: „Research Alert”, „Chemistry Citation Index”, „Materials Science Citation Index”

 

Wykorzystano informacje ze strony Polimery- czasopismo naukowo-techniczne.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s